Bi radi spoznali učinkovit način za prihranek električne energije? Si želite, da se pri vas postavi sončna elektrarna? Ta obnovljivi vir energije je vsekakor dolgoročna naložba, v katero se splača investirati. Vse pomembne informacije v zvezi s sončno elektrarno najdete na spletni strani podjetja Ekofrank d.o.o., ki se ukvarja z obnovljivimi viri in učinkovitimi energetskimi rešitvami. Prepričajte se, da je sončna elektrarna natanko tisto, kar vam bo v prihodnosti pomagalo do lažje samooskrbe in nižjemu računu za električno energijo.
Sončna elektrarna in njeni glavni elementi
Med glavne elemente, iz katerih je sestavljena vsaka sončna elektrarna, spadajo optimizatorji, razsmerniki in moduli, ter seveda tudi podkonstrukcije, ki so potrebne za varno namestitev modulov na različne strehe in njihove kritine.
Moč elektrarne je tista, ki pogojuje, kakšni morajo biti razsmerniki in optimizatorji. Strešna kritina vpliva na to, kakšna bo podkonstrukcija, ki jo bo imela sončna elektrarna, medtem ko se moduli razlikujejo glede na moč, učinkovitost, barvo in obliko njihovega okvirja. Lahko so polikristalni ali monokristalni. Zaradi večje učinkovitosti so v zadnjih letih v uporabi predvsem monokristalni moduli, ki so na voljo v standardni 100 x 167 cm dimenziji ali XL dimenziji. Vgrajeni so lahko pokončno ali ležeče.
Pri sami vgradnji sončne elektrarne je najpomembnejše, da bo nosilna konstrukcija zadosti močna, da bo zdržala module in vse dodatne sile in obtežitve, ki delujejo na njih (neurja, sneg, veter). Poleg tega morajo zagotoviti tudi popolno nepropustnost strehe. V primeru klasičnih strešnikov se uporabijo nosilci, ki se pod kritino neposredno pritrdijo na špirovce. Pri strehah, ki imajo bolj trpežno kritino, pa zadostuje, če se nosilci pritrdijo neposredno na strešno kritino.
Sončna elektrarna in njena moč
Verjetno je eno izmed najpogostejših vprašanj glede sončne elektrarne ravno to: Kako močna mora biti sončna elektrarna, da bo zadostila vsem potrebam po električni energiji na letni ravni?
Letno porabo električne energije boste najenostavneje izračunali tako, da seštejete zneske zadnjih 12 plačilnih nalogov za električno energijo. Tako boste izvedeli, koliko energije porabite na leto. Smiselno je, da se vgradi sončna elektrarna s tako močjo, ki bo pokrila letno porabo elektrike oziroma, v primeru ogrevanja s toplotno črpalko, je smiselno, da se moč poveča za 20 odstotkov.
Ker se je ravno zaključil tudi program za samooskrbo z letnim obračunom je smiselno, da razmislite tudi o sistemu, ki vsebuje hranilnik energije. Hranilnik vam bo omogočil hrambo podnevi proizvedene električne energije in koriščenje te shranjene energije ponoči. Hranilnik vam bo znižal stroške omrežnine za oddajo in prejem, ker pa boste podnevi oddajali manj viškov energije, ter ponoči kupovali manj energije iz omrežja, se vam bo bistveno povečala ekonomičnost. Poleg tega boste imeli v primeru izpada električne energije zagotovljen tudi lasten vir energije.
Potrebna kapaciteta hranilnika se izračuna glede na moč, ki jo ima sončna elektrarna in sicer tako, da se moč sončne elektrarne pomnoži s faktorjem 0,7. Če vzamemo za primer sončno elektrarno z močjo 10 kW, to pomeni, da boste morali vgraditi hranilnik s kapaciteto 7 kWh.
Sončna elektrarna in njeno financiranje
Cena sončne elektrarne je povezana z njeno močjo. Trenutno se cena vrti okrog tisoč evrov ali morda še nekoliko manj na kilovat inštalirane moči elektrarne. To je cena kompletne izvedbe sončne elektrarne. Seveda pa na končno ceno vpliva tudi vrsta kritine in potrebne konstrukcije ter prav tako tudi obsežnost in zahtevnost ostalih potrebnih del.
Na celotno ceno prejmete še investicijo, ki trenutno znaša 250 EUR na kW moči. V primeru, da bo vaša sončna elektrarna znašala 11,2 kW, boste zanje prejeli 2800 EUR subvencij. Če se odločite za vgradnjo hranilnika, pa se bo vaša subvencija še nekoliko povečala.
Znesek, ki ga boste odšeli za sončno elektrarno (brez subvencij) se vam bo povrnil v roku 7 ali 8 let. Pri financiranju si lahko pomagate tudi z ugodnimi krediti Ekosklada. Po cca. 8 let boste račun za elektriko plačevali le še pozimi.